SIBO VYŠETRENIE

zaludok-sibo-vysetrenie-trencin-esthemed-jpg

Bakteriálne prerastanie tenkého čreva

Moderné ochorenie, na ktoré trpí čoraz viac ľudí. Vďaka nesprávnemu stravovaniu, sedavému spôsobu života a stresu sa začína pacient cítiť nekomfortne.

Najčastejšie sa pacient sťažuje na poruchy trávenia akými sú zápcha alebo naopak hnačka, bolesti brucha, nafukovanie.

Príznaky tohto ochorenia sú však rôznorodé:

  • chronická únava
  • silné migrény
  • veľmi bolestivá menštruácia
  • poruchy rytmu srdca
  • búšenie srdca
  • bolesti kĺbov a svalov
  • psychické poruchy – najčastejšie depresie

Príčinou týchto ťažkostí býva presun väčšieho množstva baktérií z hrubého červa do tenkého čreva, kde v konečnom dôsledku dôjde k poruche vstrebávania živín, rôznym intoleranciám (histamínová intolerancia, laktózová intolerancia), syndrómu priepustného čreva.

zaludok-sibo-vysetrenie-trencin-esthemed-priciny-stvorec


Diagnostika sa opiera o realizáciu vodíkového výdychového testu (VVT), ktorý odhalí dané ochorenie. VVT je neinvazívne vyšetrenie, pri ktorom pacient na začiatku testu vypije laktulózu a v pravidelných časových intervaloch sledujeme hladinu vydychovaného vodíku. Celé vyšetrenie trvá cca 2 hodiny.

SIBO VYŠETRENIE – POKYNY PRE PACIENTA

  1. Mesiac pred vyšetrením nepodstúpiť kolonoskopické alebo gastrofibroskopické vyšetrenie a mesiac neužívať antibiotika.
  2. Týždeň pred vyšetrením neužívať preháňadlá a lieky ovplyvňujúce konzistenciu stolice, ani výživové doplnky na báze fruktózy a laktózy.
  3. 24 hod pred vyšetrením držať následnú diétu:

DIÉTA

1. Nejesť pomaly stráviteľné jedlá (fazuľa, jedlá obsahujúce vlákninu), mlieko a mliečne výrobky, obilniny, orechy, ovocie a zeleninu. Nekonzumovať nápoje a potraviny so zvýšeným obsahom fruktózového (kukuričného) sirupu.
2. Jesť len ľahko stráviteľné jedlá – ryby a hydinu, ryžu, vajcia, piť vodu

  1. 12 hod pred vyšetrením nejesť žiadne jedlá, piť len vodu, nekonzumovať alkohol, nežuť žuvačky, cukríky.
  2. Na vyšetrenia sa dostaviť nalačno, zuby umyť min 2 hodiny pred vyšetrením, 2 hod pred vyšetrením nespať, nefajčiť ani necvičiť.
  3. Ráno pred vyšetrením nebrať žiadne predpísané lieky, ale je potrebné vziať si ich so sebou. Lieky sa užívajú až po vypití roztoku laktulózy.
  4. Najmenej 1 minútu pred vyšetrením sedieť v úplnom kľude a pokojne dýchať.
  5. Počas vyšetrenia neodbiehať fajčiť a nekonzumovať kávu a iné nápoje okrem vody, nejesť.

Upozornenie: Dané pokyny platia aj v prípade vyšetrenia laktózovej a iných intolerancií.

Ako sa objednať na vyšetrenie?

Naša ambulancia ako jediná v okolí Trenčína poskytuje vyšetrenie na SIBO, laktózovú intoleranciu, intolernaciu na fruktózu a iné intolerancie aj s podrobným vysvetlením diétnych opatrení a obdržaním krátkeho manuálu k diéte.

V prípade ak trpíte na akúkoľvek alergiu alebo poruchu imunity môžete navštíviť našu ambulanciu osobne s dohodnutím si termínu alebo sa objednať telefonicky.

AMBULANCIA KLINICKEJ IMUNOLÓGIE A ALERGOLÓGIE

mudr-nadvornikova-esthmed-400x400

MUDr. Renáta Nádvorníková

Poliklinika Trenčín
K dolnej stanici 18
Trenčín 911 01
1. poschodie ihneď oproti schodom

Plus

ALERGIE

V posledných rokoch sledujeme nárast alergických ochorení, ktoré sa prejavujú rôznymi príznakmi: nádcha, kýchanie, svrbenie nosovej sliznice, zápal spojiviek a astma so sťaženým dýchaním.

Prejavy alergie môžu byť celoročné, kedy hlavnou príčinou sú roztoče a plesne, alebo sezóne, kedy príčinou bývajú pele.

Diagnóza alergického ochorenia sa dá zistiť najmä kožnými testami a liečba  je buď symptomatická (antihistaminiká, nosové spreje a očné kvapky) alebo kauzálna, ktorá odstraňuje príčinu ochorenia (alergénová imunoterapia – vakcíny).

Je dôležité nepodceňovať toto ochorenie, nakoľko užívaním len symptomatickej liečby sa alergický zápal na slizniciach nezastaví a zdravotný stav pacienta sa zhoršuje. Dôležitou súčasťou liečby je práve kauzálna liečba, t.j., aplikácia vakcín, ktoré môžu zvrátiť priebeh ochorenia. Samozrejme, že nesmieme zabúdať na preventívne opatrenia – vyhýbať sa danému alergénu, dodržiavať správnu životosprávu a obmedziť stres.

Plus

PORUCHY IMUNITY

S alergiou úzko súvisí aj porucha imunity. Veľa pacientov – alergikov trpí na rôzne sekundárne poruchy imunity – časté infekcie dýchacích ciest, opakujúce sa herpesy, chronická únava. Preto by mal mať každý alergik aj imunologické vyšetrenie. V prípade poruchy imunity sa podávajú rôzne imunomodulačné preparáty a až potom sa pristupuje k liečbe vakcínami.

Plus

ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Porucha imunity sa môže objaviť aj bez prítomnosti alergie, nakoľko náš život je dosť frustrujúci a spôsobuje rôzne psychické a fyzické vyčerpanie. Pomocou moderných imunomodulátorov sa dá daná porucha imunity odstrániť

Informácia: Na vyšetrenie do ambulancie sa môžete objednať.

Konferencia v zahraničí

Ospravedlňujeme sa za neskoré reakcie na správy.

Od 10.4. do 12.4.2024 sme na konferencii.

Ďakujeme za pochopenie.

Objednávky aktuálne prijímame len na: info@esthemed.sk


This will close in 20 seconds